Existuje smysl života? - Byl vesmír stvořen? - Je život spravedlivý? - Co dokáže naše mysl? - Kam vede materiální rozvoj? - Jak bojovat s chudobou? - Jak si udržet zdraví? - Jak čelit ekonomickým krizím? - Jak řešit politické spory? - Jak dosáhnout všestranně kvalitního lidského života…
Historii naší civilizace odnepaměti provází úsilí odhalit záhady okolního světa, počátků života, lidské existence i vesmíru. S rozvojem exaktních věd a pokročilých technologií člověk dokázal proniknout do nitra hmoty, buněčné struktury živých organismů i k samým hranicím galaxie. Na řadu palčivých otázek nám však moderní věda stále dluží odpověď.
Ve snaze o jejich objasnění se indický vzdělanec a intelektuál Gaurí Šankar Gupta obrátil k myšlenkovému dědictví minulosti, k duchovní a myslitelské tradici sahající zhruba tři tisíce let nazpět.
Kniha je dokladem toho, jak moderní vzdělaný hinduista vnímá současný globální „intelektuální svět“ a jak ho dokáže propojit s dávnou tradicí, nazírat v jejím světle moderní myšlení skrze některé základní koncepty indického vědeckého, filozofického i náboženského obrazu světa. Nejširší čtenářské obci poskytuje zajímavý a podnětný pohled inspirující k hlubšímu zamyšlení právě vzhledem k oné proměnlivosti indické tradice v čase, která bývá někdy prezentována pouze v její klasické podobě jako uzavřený a neměnný systém.
Čeští čtenáři mají navíc jedinečnou možnost seznámit se zde s originálními sanskrtskými texty nejen v dévanágarí (tedy v původním „písmu bohů“), ale i v korektním přepisu do latinky.
Gaurí Šankar Gupta, indický myslitel a diplomat. Působil jako zastupující člen výkonné rady UNESCO ve Francii a jako velvyslanec v Mongolsku, v Maďarsku a v Bosně a Hercegovině. V současnosti je velvyslancem v Trinidadu a Tobagu. Knižně publikoval: Mongolsko, země pod modrou oblohou (2007), Krůpěje (2008), Pár okamžiků (2010). V tisku zveřejnil mnoho článků o zahraniční politice a mezinárodních vztazích. Přednášel ve více než sedmdesáti zemí světa.