Jídla
Recept na tibetskou Campu pan Boris Tichanovský získal od svého učitele pana MUDr. Zolotnického, který 15 let v Tibetu žil. Navštěvoval různé kláštery a zjistil, že každý klášter má svou Campu - svůj recept nějak odlišný od ostatních klášterů. Většinou je příprava tohoto jídla jednoduchá. Pražený ječmen, černý čaj, sůl, máslo jaka.
Existuje Campa mnichů, lámů, sváteční, pak mají Campu suchou na cestu a také Campu nápoj. Ale v každém klášteře se Campa liší svou chutí, barvou, konzistencí...
Nejvíce se zalíbila Zolotnickému Campa kláštera CHAMDO a tam recept získal od lámy Dordonga.
Nyní máte možnost i Vy tibetské jídlo a nápoj, dle těchto receptur, ochutnat. V Tibetu je Campa základním jídlem, kterou Tibeťané jedí celý svůj život, dožívají se vysokého věku a těší se dobrému zdraví.
Klášterní kaše je ruské jídlo, ke kterému se váže jedna stará legenda:
Velmi dávno žili Slované až na dálném východě v horské oblasti nedaleko Indie, dnešního Tibetu. Jejich náboženství bylo podobné hunduismu. Věřili stejným bohům, jako Indové a jako oni se věnovali Józe. Na rozdíl od Indů věnovaly se Józe především ženy. Mistryně Jógy byly nazývány BABA JOGA. Po dlouhém putování se Slované usadili na úzamí dnešní Evropy. Baby Jogy měly velké schopnosti, pomocí kterých prováděly "zázraky". Dovedly léčit lidi, předpovídat budoucnost, nalézt vodní prameny, ovládat počasí... Aby měly takovéto schonosti, musely žít určitým způsobem života - žily odloučeny od lidí, nejčastěji na samotě v lese. Jejich strava nejčastěji obsahovala pohankovou kaši. Ten, kdo šel k Baba Joze na léčení či pro radu, musel s sebou přinést jako dárek pohankovou kaši. Baba Joga přijímala do učení nejčastěji talentované malé děti. Někteří rodiče měli o své děti velkou starost a tak, aby se jim netoulaly, začali je strašit, že je Baba Joga sní.
Když k Baba Joze přišli lidé a chtěli, aby jim pomohla zbavit se souseda/ky, tak je Baba Joga mohli i zaklít. A tito lidé pak o Babě Joze začali rozkřikovat, že je to zlá, ošklivá a protivná stará BABA. Tak vznikl pohádkový název Baba Jaga. Přesto však ve většině starých ruských pohádkách je Baba Jaga dobrá a hodná. Když do Ruska dorazilo křesťanství, byla pohanková kaše oblíbeným a základním jídlem mnichů. A když jedí v Rusku pohankovou kaši, tak říkávají: kaše Baby Jagy".
Aby kaše z pohanky byla výtečné chuti, bylo zapotřebí ji speciálně upravit a teprve pak ji mohli vařit. Naše kaše tedy je připravena speciálním klášterním způsobem, podle receptu, který jsme získali přímo od mnichů z kláštera.
Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem
Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem